Masz pomysł na portal, serwis internetowy lub aplikację mobilną?

Nie masz wystarczających środków na ich stworzenie?

Sprawdź swój pomysł!

Przedstaw nam swój pomysł a skontaktujemy się z Tobą, w celu dopracowania projektu i realizacji.

Zakrzepica żylna: ryzyko, objawy, leczenie

Znana również jako zapalenie żył, zakrzepica żylna to tworzenie się skrzepu krwi. Jeśli zakrzep powstanie w żyle powierzchownej, zwykle nie ma powodów do niepokoju. Z drugiej strony, jeśli jest to żyła głęboka, która jest dotknięta, problem jest wyraźnie bardziej poważne z ryzykiem zatorowości płucnej .

Co to jest zakrzepica?

Nasze tkanki są zaopatrywane w krew przez tętnice. Po dostarczeniu tlenu i składników odżywczych do naczyń włosowatych, krew wraca do serca przez żyły. Jeśli naczynie krwionośne jest uszkodzone, płytki krwi łączą się, aby zamknąć szczelinę. Aktywują się one i tworzą "gwóźdź płytkowy" z pasmami fibryny (prawdziwy "klej komórkowy"). Jest to normalny proces gojenia się naczyń.

W pewnych sytuacjach (gips, otyłość, podróż samolotem i wiele innych...), reakcja może wymknąć się spod kontroli i spowodować powstanie zbyt dużego skrzepu. Taki skrzep nazywany jest "skrzepliną" i może zablokować żyłę, uniemożliwiając przepływ krwi z powrotem do serca. Nazywa się to "zapaleniem żył". Tworzące się w żyłach skrzepy są groźne nie tylko dla naszego zdrowia ale i życia.

Objawy: jakie są objawy zakrzepicy?

Zakrzepica jest chorobą, która najczęściej dotyka kończyn dolnych. Objawia się:

  • obrzękiem i bólem nogi lub łydki
  • zasinieniem lub/i zaczerwienieniem skóry
  • ból nogi odczuwany podczas dotyku i ucisku
  • podwyższona temperatura ciała

Różne rodzaje zakrzepicy

Istnieją dwa rodzaje zakrzepicy w zależności od umiejscowienia skrzepu:

  • Zakrzepica żył powierzchownych: dotyczy żył o małym kalibrze, znajdujących się w tkance pod skórą, nazywana jest paraflebitis lub powierzchownym zapaleniem żył; 
  • Zakrzepica żył głębokich: występuje w większych żyłach, położonych w pobliżu tętnic, nazywana jest zapaleniem żył (phlebitis).

Co powoduje zakrzepicę?

Zakrzepica żylna jest chorobą, która wynika z dwóch głównych czynników ryzyka:

  • Niewydolność żylna: sieć żylna nie jest wystarczająco wydajna i krew ma trudności z dotarciem do sieci głębokiej. Objawia się to przede wszystkim uczuciem ciężkości nóg.
  • Nadkrzepliwość krwi: układ krzepnięcia jest rozregulowany, łatwiej tworzą się skrzepy. Przyczyną może być ciąża, palenie papierosów, otyłość lub niektóre metody leczenia (tabletki antykoncepcyjne, kortykosteroidy itp.).

Zakrzepicy mogą sprzyjać: wiek, palenie tytoniu, żylaki, nowotwory, zawał serca, infekcje, nadciśnienie, niektóre leki (pigułki), ciąża oraz niektóre zaburzenia krzepnięcia krwi (niedobory związków krwi: antytrombiny III, białka C i białka S).

Jakie są zagrożenia związane z zakrzepicą żylną?

Skrzep, który zatyka żyłę, może się oderwać. Podąży on z normalnym krążeniem do płuc, gdzie średnica naczyń zablokuje jego przejście, a także krążenie krwi, jest to zatorowość płucna.

W przypadku zapalenia okołopłucnego zatorowość płucna występuje rzadko, ale może prowadzić do miejscowych powikłań dermatologicznych (ochrowe zapalenie skóry, owrzodzenie żylakowe), dyskomfortu funkcjonalnego lub nawet powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich.

Jak rozpoznać zakrzepicę?

W ok. 50% przypadków zakrzepica kończyn dolnych przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo, dlatego też osoby, u których występuje więcej niż dwa czynniki ryzyka, powinny dbać o regularne przeprowadzanie badań, konsultuje się z lekarzem, który może przepisać ereceptę. Skutecznym sposobem na sprawdzenie przepływu krwi w żyłach jest USG Doppler.